Vše skladem a odeslání ihned, dopravné 65 Kč do 7000 Balíkoven a Alza boxů

Vitamín D - důležitý vitamín jako prevence před koronavirem

 

Jak je známo, vitamín D spolu s vitamínem K je nutný pro správné vstřebávání vápníku. Nyní se ukazuje, že vitamín D se uplatňuje i v prevenci nádorových, kardiovaskulárních a infekčních chorob.

V době covid-19 Francouzká lékařská akademie doporučuje pacientům nad 70 let jednorázovou velkou dávku vitamínu D, u osob mladších pravidelnou dávku 2000 IU (mezinárodních jednotek) denně, což jsou 2 kapsle á 25mcg. Britským zdravotníkům vitamín D napomohl snížit počet těžkých případů a měl i preventivní účinek proti vzniku onemocnění. Výzkumný tým FN Plzeň zjistil, že optimální hladinu vitamínu D má přibližně 40 procent vyšetřených osob a kritický okolo 10 procent. V případě těžkých stavů koronaviru byla hladina vitamínu D velmi nízká až neměřitelná. U lidí s normálním průběhem byla hladina nízká. Normální hladinu vitamínu D neměl prakticky nikdo.

Legislativa uvádí doporučenou denní dávku 5 mikrogramů pro dospělé osoby a 10 mikrogramů pro kojence, děti, těhotné a kojící ženy, což není ideální množství. Pro tvorbu vitamínu D je nutný minimální úhel paprsků slunce k zemskému povrchu 49 stupňů, což je u nás zhruba od poloviny května do poloviny září. Slunění tedy nestačí, vitamín D je nutné doplňovat stravou nebo suplementací.


Zdroj:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32941512/

https://emerginnova.com/patterns-of-covid19-mortality-and-vitamin-d-an-indonesian-study/?fbclid=IwAR3x3Zb6XWhHm-_LvpunaHO_aMKYun7Xk_WlbN21jeLJcmbv7lYBbV1wKFo

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7406600/?fbclid=IwAR32QOuA7NpKSuKQgNHi6wKwcHMZJAptDHvBc9D2MN1KXvu8qQ1sd1whq5s

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pacienti-s-covidem-maji-malo-vitaminu-d-virus-ho-muze-spotrebovat-120123

contents ©2023 Vitamina.cz | Standa-David.com